تست های بارداری

یک تست بارداری می تواند شما را از باردار بودنتان مطلع کند . در اینجا پاسخ بعضی از سوالات رایج در مورد تست های بارداری را خواهید خواند.

تست بارداری چیست و عملکرد آن چگونه است ؟

آزمایشات بارداری، ادرار و خون شما را برای یافتن هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) بررسی می کند. بدن شما پس از اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم ، این هورمون را می سازد.

این اتفاق معمولاً حدود 6 روز پس از لقاح رخ می دهد. سطح hCG به سرعت افزایش می یابد ، هر 2 تا 3 روز دو برابر می شود.

چه نوع آزمایشات بارداری وجود دارد ؟

دو نوع آزمایش اصلی بارداری ، آزمایش خون و آزمایش ادرار است.

آزمایش خون

تست بارداری

تست بارداری

این موارد را در مطب پزشک خود تهیه می کنید ، اما به اندازه آزمایش ادرار استفاده نمی شود. این آزمایشات می تواند حاملگی را زودتر از آزمایش حاملگی در منزل ، حدود 6 تا 8 روز پس از تخمک گذاری ، تشخیص دهد. برای گرفتن نتیجه، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا آزمایش خانگی بارداری.

دو نوع آزمایش بارداری خون عبارتند از:

یک تست کیفی hCG به سادگی hCG را بررسی می کند. این پاسخ “بله” یا “نه” به این سوال ، “آیا شما باردار هستید؟” پزشکان اغلب این آزمایشات را برای تأیید بارداری از 10 روز پس از بارداری انجام می دهند. برخی می توانند hCG را خیلی زودتر تشخیص دهند.

یک آزمایش hCG کمی بتا hCG میزان دقیق hCG را در خون اندازه گیری می کند. حتی می تواند کمترین سطح hCG را پیدا کند. این آزمایشات ممکن است به پیگیری مشکلات در دوران بارداری کمک کند. پزشک شما ممکن است از آنها به همراه آزمایش های دیگر برای رد حاملگی خارج رحمی ، هنگامی که تخمک بارور شده در خارج از رحم شما کاشته می شود یا بعد از سقط جنین ، هنگامی که سطح hCG به سرعت پایین می آید استفاده کند.

آزمایشات ادرار

تست بارداری

می توانید این موارد را در خانه یا مطب پزشک انجام دهید.

تست های بارداری در منزل در کنار خصوصی و راحت بودن ، سریع و آسان استفاده می شوند. اگر دستورالعمل را دنبال کنید بسیار دقیق هستند. این تست های بارداری همه به روشی مشابه کار می کنند. شما ادرار خود را به یکی از این روش ها آزمایش می کنید:

چوب آزمایش را در جریان ادرار خود نگه دارید

ادرار را در یک فنجان جمع کنید و چوب تست را درون آن قرار دهید

ادرار را در یک فنجان جمع کنید و با استفاده از قطره چکان آن را در ظرف دیگری بریزید

قبل از دیدن نتایج باید چند دقیقه صبر کنید.

پس از انجام این آزمایش ، می توانید با مراجعه به پزشک خود ، که حتی می تواند آزمایش های حساس تر بارداری را انجام دهد ، نتایج خود را تأیید کنید.

میزان دقت این آزمایشات چقدر است ؟

آزمایشات بارداری خانگی حدود 99٪ دقیق است. آزمایش خون حتی دقیق تر است.

دقت یک تست خانگی به موارد زیر بستگی دارد:

چقدر دقیق دستورالعمل ها را دنبال می کنید

چه زمانی تخمک گذاری می کنید

چه زمانی بعد از بارداری تست می دهید

حساسیت تست بارداری

چه زمانی باید تست بارداری داد؟

برخی از آزمایشات بارداری می توانند hCG را قبل از، از دست دادن قاعدگی تشخیص دهند. اما اگر تا اولین روز از دست رفتن قاعدگی صبر کنید ، نتایج دقیق تر خواهد بود.

نتایج ممکن است دقیق تر باشد، اگر آزمایش را اول صبح انجام دهید ، وقتی ادرار غلظت بیشتری دارد.

از کجا می توانم تست بارداری در منزل را تهیه کنیم؟

شما می توانید آزمایش خانگی بارداری را در داروخانه و بدون نسخه پزشک خریداری کنید. هزینه بستگی به مارک تجاری دارد. اما اکثر تست ها گران نیستند .

تست بارداری

تست های بارداری چگونه نتیجه بارداری را توصیف می کنند ؟

نتایج ممکن است به صورت یک خط ، یک رنگ یا یک علامت مانند علامت “+” یا “-” نشان داده شوند. آزمایش های دیجیتالی کلمات “باردار” یا “باردار نیست” را نشان می دهند. مهم است که بدانید نتیجه مثبت یا منفی به چه معناست.

اگر نتیجه مثبت بگیرید ، باردار هستید. این مهم نیست که خط ، رنگ یا نشانه کم رنگ باشد. اگر نتیجه مثبتی گرفتید ، ممکن است بخواهید با پزشک خود تماس بگیرید و در مورد آنچه در آینده می آید صحبت کند.

در موارد بسیار نادر، می توانید نتیجه مثبت کاذب داشته باشید. این بدان معنی است که شما باردار نیستید اما آزمایش می گوید شما باردار هستید. اگر در ادرار خود خون یا پروتئین داشته باشید، می توانید نتیجه مثبت کاذب داشته باشید. برخی از داروها مانند داروهای آرام بخش ، ضدتشنج ، خواب آور و داروهای باروری می توانند نتایج مثبت کاذب ایجاد کنند.

اگر نتیجه منفی بگیرید ، احتمالاً باردار نیستید. اما ممکن است باردار باشید اگر:

تاریخ انقضا تست گذشته است.

شما تست را به روش اشتباه انجام دادید.

خیلی زود تست را انجام داده اید

ادرار شما خیلی رقیق شده است زیرا مایعات زیادی قبل از آزمایش نوشیدید.

شما داروهای خاصی مانند داروهای ادرار آور یا آنتی هیستامین استفاده می کنید.

اگر به نتیجه منفی رسیدید ، سعی کنید حدود یک هفته دیگر دوباره امتحان کنید تا دوباره بررسی کنید. برخی از تست های بارداری در منزل بدون توجه به اینکه اولین نتایج شما چیست ، انجام این کار را پیشنهاد می کنند.

اگر دو بار تست دادید و نتایج متفاوتی گرفتید ، با پزشک خود تماس بگیرید. آزمایش خون ایده خوبی برای تأیید نتایج است.

اگر سوال دیگری در مورد آزمایش بارداری یا نتایج آن دارید ، با پزشک خود تماس بگیرید.

ترجمه: فاطمه حاج ابوالقاسم

0 0 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 کامنت
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات