5 ماده ی غذایی که می تواند به افزایش شیر مادر کمک کند

مواد غذایی افزایش شیر مادر

حتما شما هم شنیده اید که خوردن برخی از غذاها می تواند به تولید و افزایش شیر بیشتر در دوران شیردهی کمک کند. اما آیا واقعا این موضوع درست است یا خیر؟

پیش از هر مساله ای در شیردهی، اول مطمئن شوید که موقعیت شیردهی درست است و سر سینه تان به درستی در دهان نوزاد قرار می گیرد. حتما می دانید که هر قدر نوزاد بیشتر سینه ی مادر را بمکد، شیر بیشتری تولید می شود. اگر شما این راه ها را طی کرده اید و هنوز هم شیر کافی ندارید می توانید به سراغ غذاهای خاص بروید و ببینید که آیا شیر شما با این روش زیاد می شود؟

در بسیاری از کشورها، مادران برای افزایش شیر خود از غذاهای و گیاهان کمک می گیرند. شاید وقتی این مساله را بررسی کنید ببینید که در هر فرهنگ و کشوری با توجه به ذائقه و منابع موجود، برخی مواد غذایی برای افزایش شیر معرفی می شود. اما برخی از خوراکی ها هم مشترک هستند و شاید به سادگی در بیشتر کشورها یافت شوند. در هر صورت حقیقت این است که تحقیقات صد در صدی در خصوص اینکه خوراکی ها می توانند در افزایش شیر مادر موثر باشند یا خیر، وجود ندارد. با این وجود امتحان کردن آنها با تایید پزشک هیچ ضرری ندارد. در اینجا به 5 ماده ی غذایی معروف که به افزایش تولید شیر مادر کمک می کند، اشاره می کنیم.

1. شنبلیله

مواد غذایی افزایش شیر مادر

مواد غذایی افزایش شیر مادر

این دانه های معطر اغلب به عنوان گالاکتاگوگ های قوی معرفی می شوند. آنها حاوی ترکیبات شبه استروژن هستند که گفته می شود جریان شیر را افزایش می دهند. یک مطالعه ی کوچک نشان داد زنانی که روزانه 3 بار چای شنبلیله می نوشند نسبت به بقیه شیر بیشتری تولید می کنند؛ اما هیچ شواهد گسترده ای وجود ندارد که نشان دهد شنبلیله برای افزایش شیر مادر مفید است، برخی از متخصصان نوزادان این دانه را توصیه نمی کنند. مساله ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که برخی از مادرانی که شنبلیله استفاده کرده اند گزارش داده اند که به نظرشان اینطور می رسد که نوزادشان نفخ بیشتری می کند. همچنین شنبلیله می تواند آسم را تشدید کند؛ بنابراین بیماران مبتلا به آسم باید با احتیاط بیشتری آن را مصرف کنند.

2. بلغور جو دوسر یا شیر جو

غلات کامل منبع آهن هستند، نصف فنجان جو دوسر خشک دارای 2 میلی گرم آهن است و حدود 20 درصد از نیاز روزانه ی مادران شیرده را تامین می کند. سطوح پایین این ماده معدنی مانع از تامین شیر می شود. چه به صورت یک کاسه از بلغور جودوسر، چه به صورت شیر یا یک شیرینی با جودوسر، این ماده می تواند به شما کمک کند که شیر بیشتری تولید کنید. البته در این خصوص هم هیچ مطالعه ی قطعی و نتیجه ی صد در صدی وجود ندارد.

3. دانه رازیانه

این دانه های ترد با طعم شیرین بیان یکی دیگر از تقویت کننده های سنتی شیر است. رازیانه معمولا در کوکی ها و چای ها استفاده می شود. مانند شنبلیله، دانه های رازیانه نیز حاوی ترکیبات شبه استروژن هستند که گفته می شود جریان شیر را افزایش می دهند. مطالعات کمی نشان داده که مصرف دانه ی رازیانه می تواند حجم شیر را بیشتر و آنرا چرب تر کند و در نتیجه سبب افزایش وزن نوزاد شود.

4. گوشت و مرغ بدون چربی

گوشت گاو، بره و مرغ منابع اصلی آهن هستند. بنابراین دریافت مقدار کافی از گوشت با تامین آهن می تواند سبب افزایش آهن و تولید شیر بیشتر شود. اما باز هم این مورد نیز مثل موارد دیگر به طور قطعی نیست.

5. سیر

مواد غذایی افزایش شیر مادر

مواد غذایی افزایش شیر مادر

مطالعه ای که درباره رابطه میان شیر و سیر انجام شده نشان داده که مکمل های سیر تاثیر به خصوصی در شیر ندارند اما با این وجود بسیاری از مادرها با قاطعیت اعلام می کنند که سیر به تولید شیر بیشتر کمک کرده است. یک یا دو حبه سیر می تواند هر غذایی را خوشمزه تر کند. پس بهتر است که آن را امتحان کنید.

در نهایت، شواهد زیادی وجود ندارد که این موضوع را تایید کند اما مطالعات کمی نشان داده که سیر می تواند مفید باشد.

در نتیجه

اگر با مشکل در تولید شیر دست و پنجه نرم می کنید، حتما نگرانی های خود را با پزشک و مشاور شیردهی در میان بگذارید تا آنها بتوانند با بهترین روش به شما کمک کنند. در صورت لزوم راه حل های دیگری برای اینکه نوزاد شما بتواند تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند، به شما گفته می شود.

ترجمه: نفیسه اسلامبولچی

0 0 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 کامنت
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات