10 نکته در مورد باروری – بخش دوم

10 نکته در مورد باروری – بخش اول

5- لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم

یکی از مراحل مهم روند بارداری لانه گزینی است. پس از لقاح اسپرم و تخمک در یکی از لوله‌های فالوپ، نطفه خود را به دیواره داخلی رحم چسبانده که بتواند با اتصال به بدن مادر، برای اولین بار اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز خود را از او بگیرد. در واقع جنین با همین اتصال است که زندگی رحمی خود را آغاز می‌ کند و به این اتصال، لانه گزینی جنین گفته می‌شود. با رسیدن تخمک حدود چهار تا پنج روز بعد از تخمک گذاری به رحم و آمادگی لانه گزینی رحم، بارداری شروع می شود.

با این حال، لانه گزینی جنین ممکن است انجام نشود. پیشگیری از بارداری اضطراری، دستگاه های داخل رحمی (IUD) و ناباروری می توانند از لانه گزینی جنین جلوگیری کنند.

6- قرص های پیشگیری از بارداری اضطراری و IUD اشکال سقط جنین نیستند

قرص های پیشگیری از بارداری و قرص اضطراری از تخمک گذاری جلوگیری می کنند. ممکن است با مصرف قرص ها، تخمک گذاری انجام شود، ولی لانه گزینی انجام نشود.

آی یو دی مخاط ضخیمی در دهانه‌ی رحم به ‌وجود می‌آورد که اسپرم نمی‌تواند به آن نفوذ پیدا کند. همچنین منجر به نازک شدن دیواره‌ رحم و مانع از لانه گزینی تخمک لقاح‌ یافته می‌شود. IUD روش پیشگیری از سقط جنین نیست، بلکه نوعی روش جلوگیری از بارداری است.
آی یو دی و قرص های ضد بارداری اضطراری هر دو شکل بسیار مؤثر پیشگیری از بارداری هستند. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی هر دو روش 99 درصد در جلوگیری از بارداری مؤثر هستند.

7- حاملگی خارج رحمی

اگر لانه گزینی سلول تخم تشکیل شده در هر جایی غیر از دیواره داخلی رحم ایجاد شود (مثلا در لوله‌های فالوپ، گردن رحم و یا دیگر قسمت‌های اندام تناسلی زن) به آن بارداری خارج رحمی گفته می‌شود. از آن جا که اکثر بارداری ‌های خارج رحمی در یکی از لوله‌های رحم رخ می‌ دهند آن را بارداری لوله‌ای نیز می ‌نامند.

حاملگی خارج رحمی جزء موارد اضطراری پزشکی است که برای جلوگیری از پارگی لوله های فالوپ نیاز به درمان اورژانسی دارد.

8- آزمایشات بارداری

پس از لانه گزینی، جفت تشکیل می شود. در این مرحله بدن مادر هورمون گنادوتروپین کوریونی انسان (HGC) تولید می کند. میزان HGC در مراحل اولیه بارداری باید هر دو یا سه روز دو برابر شود.

برای مطمئن شدن از بارداری نیاز به انجام آزمایشی برای تشخیص سطح هورمون‌های بارداری در خون یا ادرار است. برای تشخیص بارداری، کیت‌های خانگی (بی بی چک) وجود دارد که شما می‌توانید توسط آن ها در خانه، آزمایش ادرار بارداری بدهید. بهترین زمان برای انجام آزمایش حاملگی صبح اول وقت است، زمانی که ادرار بیشتر از زمان دیگر در مثانه مادر جمع شده و مواد موجود در آن کاملا متمرکز می‌باشد.

9- محاسبه سن بارداری

اولین روز از آخرین قاعدگی به اضافه یا منهای 2 هفته، یکی دیگر از روش های محاسبه سن جنین و سن بارداری است. پزشک 280 روز را به اولین روز آخرین پریود شما اضافه می کند چون که کل بارداری 280 روز (40 هفته/ 9 ماه و 10 روز) است.

آخرین روز خونریزی ماهیانه به‌عنوان اولین روز حاملگی در نظر گرفته می‌شود. اگر دوره ماهیانه شما به‌طور متوسط ۲۸ روزه هست، لقاح در روز چهاردهم آن روی می‌دهد که همان روز تخمک گذاری است.

خیلی از خانم‌ها به اشتباه فکر می‌کنند روز نزدیکی شان، همان روز لقاح است. اما همیشه این طور نیست. چون ممکن است نزدیکی شما در روز ۹ سیکل تان باشد و تخمک گذاری و لقاح در روز ۱۴ اتفاق بیفتد.

10- اتفاقات هفته نهم بارداری

در هفته نهم بارداری تمام اندام های ضروری فرزند شما شروع به رشد می کند. در عرض چند هفته نوزاد به طور رسمی به عنوان یک جنین معرفی می شود، اگرچه او شروع به حرکات دست و پا می کند اما تکان او برای مدت کوتاهی حس نخواهد شد.

در هفته نهم به علت فعالیت مغزی که برای جنین اتفاق می افتد، سر او هنوز بزرگ تر از بدنش است. جدا از این، او بیشتر و بیشتر در حال شباهت پیدا کردن به یک انسان کوچک است و دم خود را از دست داده است.

نکته اصلی

هدف از بیان تمام این موارد دانستن علم دوران بارداری و روند تشکیل لقاح است. آگاهی از این موارد می تواند به شما در تصمیم گیری درمورد بارداری یا روش های پیشگیری از آن کمک کند و شما با شناخت و کشف بدن خود آمادگی کامل برای تصمیم تان داشته باشید.

مترجم: محدثه محمدی

0 0 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 کامنت
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات