هیستروسالپنگوگرافی چیست؟

هیستروسالپنگوگرافی Hysterosalpingography یا عکس رنگی از رحم تکنیکی است که در آن از نوع خاصی از اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی برای عکس برداری از داخل رحم و لوله های فالوپ و بررسی آن ها استفاده می شود. اغلب HSG در شناسایی برخی از مشکلات ناباروری کاربرد دارد.

فلوروسکوپی از مواد کنتراست استفاده می‌کند به طوری که لوله‌های رحم و فالوپی به وضوح در تصاویر نشان داده می‌شوند. این نوع اشعه x یک تصویر ویدئویی به جای تصویر ثابت ایجاد می‌کند. روش هیستروسالپنگوگرافی روشی سرپایی می باشد که انجام آن کمتر از 5 دقیقه به طول می انجامد و بهترین زمان برای آن معمولا بعد از پایان یافتن پریود و قبل از تخمک گذاری است.
هرگونه عارضه در رحم می تواند باعث سقط جنین و همچنین ناباروری شود، به همین دلیل پزشک برای تشخیص درست از عکس رنگی استفاده می کند.

هیستروسالپنگوگرافی چیست

نتیجه هیستروسالپنگوگرافی ممکن است طبیعی باشد، در غیر این صورت بسته به نشانه اولیه معاینه، ناهنجاری های خاصی را می توان بررسی کرد:

انسداد لوله های فالوپ به دلیل عفونت یا اسکار

پولیپ داخل رحمی

فیبروم زیر مخاطی (تومور خوش خیم رحم)

Synechia یا سینکیای داخل رحمی ( چسبندگی در حفره رحم یا دهانه رحم)

ناهنجاری هنگام تولد رحم (سپتوم رحمی، رحم دو شاخ)

آیا انجام هیستروسالپنگوگرافی درد دارد ؟

هیستروسالپنگوگرافی Hysterosalpingography معمولا بدون درد است. گاهی معاینه کمی ناخوشایند است (مانند پریودهای دردناک). این روش در کمتر از 5 درصد موارد ممکن است دردناک باشد (بر اثر انسداد دهانه رحم که نیاز به گشاد شدن دارد، یا بیمار بسیار استرس شدید داشته باشد). در بیشتر زنان رنگ بدون درد از طریق رحم و لوله‌های فالوپی عبور می‌کند و به داخل حفره شکم منتقل می‌شود. با این حال اگر لوله‌های فرد مسدود باشند، رنگ می تواند فشار ایجاد کند و باعث ناراحتی و حتی درد شود. اگر در طول آزمایش احساس درد داشتید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. او می‌تواند سریع سوند را برداشته و فشار را آزاد کند و درد شما را از بین ببرد. نکته مهم این که احساس درد شدید نباید بیش از یک دقیقه طول بکشد.

اضطراب و ‌ترس در مورد عکس رنگی رحم خود عاملی برای افزایش تصور شما از درد است. اگرچه مقداری سوزش و احساس درد در زمان انجام عکس رنگی از رحم به هنگام ورود کاتتر کاملا طبیعی است، ولی شما می توانید به منظور کاهش درد با مشورت پزشک قرص مسکن مصرف کنید. بیشتر پزشکان توصیه می کنند که یک ساعت قبل از HSG قرص ایبوپروفن مصرف کنید. این کار می‌تواند در طول تست به کاهش درد کمک کند.

هیستروسالپنگوگرافی چیست

هیستروسالپنگوگرافی چیست

هیستروسالپنگوگرافی با بیهوشی

افراد در حین به کارگیری این آزمایش بیشتر به دلایل ترس، استرس و اضطراب، اندام های خود را سفت و فشرده می کنند، این انقباضات باعث می‌شود درد در ناحیه احساس شود. بنابراین در صورتی که فرد توانایی تحمل دردهای خفیف را نداشته باشد، بهترین گزینه برای او بیهوشی است.

یکی از مزایای بیهوشی در عکس رنگی رحم (HSG) نبودن انقباضات عضلات لگن و کاهش مقاومت در برابر قرار دادن وسایل در داخل واژن است، که این امر موجب کاهش تعداد عکس های گرفته شده (میزان اشعه دریافتی کمتر) و کاهش میزان داروی تزریق شده می شود. افزون بر این چون در مواردی ممکن است لوله های رحمی بر اثر اسپاسم ناشی از اضطراب و یا درد باز نشوند، در حالت بیهوشی این اسپاسم از بین رفته و دارو راحت تر از لوله ها عبور می کند.

اعمال بیهوشی توسط پزشک متخصص بیهوشی در حدی است که بیمار متوجه درد و ناراحتی های عکس رنگی رحم (HSG) نشود و دوز آن نسبت به بیهوشی عمل های جراحی بسیار سبک تر است. این بیهوشی بی خطر بوده و با توجه به مراقبت های صورت گرفته هیچ گونه عوارضی ندارد.

هیستروسالپنگوگرافی چیست

هیستروسالپنگوگرافی در تهران

مراکز رادیولوژی و سونوگرافی مختلفی در تهران مشغول به فعالیت هستند. اما بهترین مرکز هیستروسالپنگوگرافی لازم است دارای ویژگی های زیر باشد :

– از بهترین، حرفه ای ترین و جدیدترین دستگاه تصویربرداری برای انجام عکس رنگی رحم استفاده کند. در واقع زمانی نتیجه تصویربرداری شما به بهترین صورت ممکن انجام می شود که مرکز انتخابی از بهترین تجهیزات استفاده کند و خدمات به روزی را ارائه دهد.

– از کادر پزشکی متخصص و با مهارت تشکیل شده باشد. در صورتی که تیم پزشکی تخصص و مهارت لازم را نداشته باشد، ممکن است تصویربرداری به درستی انجام نشود و بیماری اشتباه تشخیص داده شود.

– نتیجه عکس رنگی رحم را در سریع ترین زمان ممکن ارائه دهد.

– نکات بهداشتی را رعایت کند و با بیشتر بیمه ها طرف قرار داد باشد.

4 1 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 کامنت
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات