سونوگرافی در هفته یازدهم بارداری

سونوگرافی هفته یازدهم بارداری

حدود هفته 11، رویان به طور رسمی، جنین شناخته می شود. ویژگی های چهره و دستگاه تناسلی جنین در حال رشد است و سونوگرافی هفته یازده، نمایشی هیجان انگیز از رشد جنین شما در این دوران است.

این اسکن برای بررسی هرگونه ناهنجاری و سندرمی از نظر پزشکی دارای اهمیت است.

هدف سونوگرافی هفته 11 بارداری چیست؟

به طور کلی سونوگرافی هایی که با نظر پزشک در سه ماهه ی اول بارداری انجام می شوند از نظر پزشکی بسیار حائز اهمیت هستند زیرا نگاهی اجمالی از جنین در حال رشد را ارائه می دهند. هفته یازدهم بارداری در این میان اهمیت ویژه ای دارد زیرا اولین سونوگرافی برای تشخیص برخی مسایل ناهنجاری ها و وضعیت سلامتی جنین است.

در این هفته برخی از ناهنجاری های کروموزمی مانند سندرم داون مورد معاینه قرار می گیرد. این نتایج همراه آزمایش خون مورد بررسی قرار می گیرند تا پزشکان به نتایج قطعی برسند.

سونوگرافی هفته یازدهم بارداری

سونوگرافی هفته یازدهم بارداری

موقعیت و اندازه جنین بررسی می شود.

میزان مایع آمنیوتیک ارزیابی می شود.

اندازه گیری مایع زجاجی پشت گردن جنین که به عنوان یک عامل ارزیابی برای بررسی ریسک سندرم انجام می شود. همچنین در این آزمایش رد هرگونه بیماری های قلبی نیز بررسی می شود.

چندقلو بودن جنین ها و همچنین در صورتی که مادر دو قلو باردار باشد وضعیت ساک های حاملگی را بررسی کنید.

بررسی سلامت عمومی بارداری و تعیین سن بارداری با توجه به رشد جنین

چگونه برای سونوگرافی هفته 11 بارداری آماده شوید؟

رفتن با مثانه پر می تواند به بهتر دیده شدن جنین کمک کند. می توانید چند لیوان آب اضافی بنوشید و خود را برای اسکن آماده کنید. با این حال، برخی از سونوگرافی ها مثانه کامل پر را ترجیح می دهند. پوشیدن لباس راحت و گشاد که می تواند سبب شود که شکم خود را به راحتی در معرض دید قرار دهید.

سونوگرافی هفته یازدهم چه مدت طول می کشد؟

سونوگرافی در هفته 11 حاملگی یک روش ساده است که حدود چند دقیقه طول می کشد. همچنین سایر پارامترهای رشد حیاتی مانند اندازه جنین CLR تا قطر کیسه حاملگی، موقعیت جفت و اندازه و غیره را بررسی می کنند. بعضی اوقات ممکن است جنین به یک طرف پیچیده شده باشد و اندازه گیری مایع زیر گردن بسیار دشوار باشد؛ در این شرایط معمولاً سونوگرافیست پیشنهاد می کند که اسکن را بعد از مدتی تکرار کنید تا موقعیت صحیح جنین در دسترس باشد.

سونوگرافی هفته یازدهم بارداری

سونوگرافی هفته یازدهم بارداری

اسکن سونوگرافی 11 هفته چگونه انجام می شود؟

اسکن هفته 11 معمولاً به صورت شکمی انجام می شود. یک ژل خنک کننده در قسمت تحتانی شکم اعمال می شود و دستگاه مبدل که امواج سونوگرافی را به داخل رحم شما می فرستد، بر روی شکم گذاشته می شود تا دید روشنی از جنین داشته باشد. تصاویر جنین از بالا و پهلوها گرفته شده تا دید بهتری نسبت به تمام اندامهای داخلی و خارجی ایجاد شود.

در سونوگرافی هفته 11 بارداری چه چیزی قابل مشاهده است؟

بسیاری از مادران از سونوگرافی هفته 11 نگران هستند. اگرچه این یک اسکن بسیار مهم است که می تواند هرگونه ناهنجاری در جنین را رد کند، اما نیازی به وحشت نیست.

جنین در هفته یازده، با دست و اندام هایش به خوبی شکل گرفته و بیشتر شبیه یک انسان به نظر می رسد. سر و استخوان جنین شما در این مرحله به خوبی رشد کرده است. بدن هنوز با سر بزرگ و یک تنه نسبتاً کوچک نامتناسب است. می توانید جنین خود را در حال حرکت یا لگد زدن در مایع آمنیوتیک ببینید.

اندام های تناسلی جنین در این هفته شروع به شکل گیری می کند و ممکن است در اسکن به وضوح قابل مشاهده نباشد. ممکن است سونوگرافی شما در این مرحله نتواند در مورد جنسیت جنین نتیجه بگیرد. جنین در این مرحله فقط حدود 5 سانتی متر طول دارد اما اندام های او به سرعت در حال توسعه است.

سونوگرافی هفته یازدهم بارداری

سونوگرافی هفته یازدهم بارداری

اگر ناهنجاری هایی در اسکن دیده شود چه می شود؟

اگر در سونوگرافی جنین در این هفته ناهنجاری های کروموزومی را نشان دهد، باید در مورد سایر آزمایش های لازم با پزشک خود صحبت کنید. مقادیر NT (مایع زجاجی پشت گردن جنین) منعکس شده در اسکن شواهد قطعی برای ناهنجاری جنین نیست. آزمایش خون برای تعیین تریزومی 21 (سندرم داون) و تریزومی 18 و تأیید یافته های اسکن انجام می شود. پزشک همچنین ممکن است یک روش تهاجمی به نام آمنیوسنتز را برای بررسی DNA جنین پیشنهاد کند. احتمال سقط جنین به میزان بسیار کم وجود دارد و زوجین می توانند پس از گفتگو با مشاور ژنتیک یا پزشک خود تصمیم بگیرند که چه کاری باید انجام دهند.

برای جلوگیری از عمل تهاجمی، می توانید در هفته 18-20 منتظر اسکن ناهنجاری باشید که می تواند برخی از شاخص های خفیف رشد غیر طبیعی را تشخیص دهد. بر اساس تمام این شاخص ها ، پزشک یا مشاور ژنتیک در تشخیص بیماری به شما کمک می کنند و در مورد دوره عمل به شما توصیه می کنند.

هفته 11 اسکن NT از نظر شناسایی هرگونه ناهنجاری مادرزادی در جنین بسیار مهم است. اگرچه نتیجه اسکن به تنهایی برای تشخیص کافی نیست، اما به طور قطع به عنوان راهنما برای آزمایش های بیشتر استفاده می شود.

مترجم: نفیسه اسلامبولچی

3.7 18 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 کامنت
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات