آبله مرغان چیست؟

آبله مرغان عفونتی است که توسط ویروسی به نام ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود. در گذشته، آبله مرغان به خصوص در کودکان زیر 12 سال، یک عفونت شایع بود. امروزه، این عفونت شیوع کمتری دارد، زیرا واکسن جلوگیری از آبله در دسترس مردم است.

احتمال ابتلا به آبله مرغان در بارداری کم است. اکثر افراد باردار در برابر آبله مرغان مصون هستند، زیرا قبلاً به این عفونت مبتلا بوده اند یا در برابر آن واکسینه شده اند. قبل از باردار شدن یا در اوایل بارداری با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که در برابر آبله مرغان مصون هستید.

علائم آبله مرغان چیست؟

آبله مرغان باعث ایجاد بثورات خارش دار می شود که به تاول و سپس دلمه تبدیل می شود. بثورات معمولا از قفسه سینه، پشت و صورت شروع شده و سپس در تمام بدن پخش می شود. بثورات حدود 10 تا 21 روز پس از آلوده شدن ظاهر می شوند و می توانند 5 تا 10 روز طول بکشند.

علائم دیگر می تواند شامل تب، سردرد، خستگی و بی اشتهایی باشد. این نشانه ها ممکن است 1 تا 2 روز قبل از بثورات ظاهر شوند.

آبله مرغان چگونه پخش می شود؟

اگر نسبت به آبله مرغان مصون نیستید، در صورت تماس با فردی که به این عفونت مبتلا شده، به راحتی به آن مبتلا می شوید. فرد مبتلا به آبله مرغان می تواند عفونت را از حدود 2 روز قبل از ظاهر شدن بثورات و تا زمانی که تمام تاول ها توسط دلمه پوشانده شود، سرایت دهد.

روش های سرایت آبله مرغان شامل:

قطرات در هوا زمانی که فرد مبتلا به آبله مرغان سرفه یا عطسه می کند

بزاق یا مخاط شخص مبتلا به آبله مرغان

دست زدن به راش آبله مرغان

اگر نسبت به آبله مرغان مصون نیستید، از طریق تماس نزدیک با فردی که زونا دارند نیز مبتلا می شوید. زونا یک عفونت ناشی از همان ویروسی است که باعث آبله مرغان می شود. اگر قبلاً آبله مرغان گرفته اید، ویروس در بدن شما باقی می ماند و می تواند بعداً به صورت زونا عود کند. زونا باعث ایجاد بثورات دردناک در یک طرف صورت یا بدن می شود. افراد مبتلا به زونا می توانند آبله مرغان را به افراد دیگر سرایت دهند، اما نمی توانند زونا را به افراد دیگر سرایت دهند.

آبله مرغان در بارداری

آبله مرغان در بارداری

آیا آبله مرغان در بارداری می تواند برای شما و جنین تان مشکل ایجاد کند؟

بله. ابتلا به آبله مرغان در بارداری می تواند خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش دهد و حتی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. پنومونی یک عفونت ریه است که می تواند بسیار جدی باشد. علائم ذات الریه شامل سرفه، درد قفسه سینه هنگام نفس کشیدن یا سرفه، تب، خستگی و تنگی نفس است.

آبله مرغان در بارداری می تواند این مشکلات را برای نوزاد ایجاد کند:

اگر در 20 هفته اول بارداری به آبله مرغان مبتلا شوید، ممکن است نوزاد در معرض خطر ابتلا به سندرم واریسلا مادرزادی باشد. این یک گروه نادر از نقایص جدی مادرزادی است که می تواند باعث موارد زیر شود:

جای زخم روی پوست

مشکلات بازوها، پاها، مغز و چشم

عوارض گوارشی

وزن کم هنگام تولد (زمانی که نوزادی با وزن کمتر از ۲۲۰۰ گرم به دنیا می آید)

اگر بین 2 هفته قبل از تولد تا 2 هفته پس از تولد به آبله مرغان مبتلا شوید، می توانید عفونت را به نوزاد خود منتقل کنید. اگر این اتفاق بیفتد، عفونت در فرزندتان معمولاً خفیف است.

اگر بی درنگ قبل یا بلافاصله پس از تولد (5 روز قبل از تولد تا 2 روز پس از تولد) به آبله مرغان مبتلا شوید، ممکن است نوزاد در معرض خطر ابتلا به عفونت جدی به نام واریسلای نوزادی باشد. این عفونت می تواند تهدید کننده زندگی باشد، اما درمان به بیشتر نوزادان کمک می کند تا زنده بمانند.

آبله مرغان در بارداری

آیا می توانید از آبله مرغان پیشگیری کنید؟

بله. واکسن واریسلا می تواند از شما در برابر آبله مرغان محافظت کند. در واقع این واکسن سالانه از بیش از 3.5 میلیون مورد ابتلا به آبله مرغان جلوگیری می کند. اما دریافت این واکسن در دوران بارداری بی خطر نیست.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید و مطمئن نیستید که قبلا واکسن زده اید یا آبله مرغان داشته اید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک می‌تواند یک آزمایش خون انجام دهد تا متوجه شود آیا شما مصون هستید یا خیر.

اگر مصون نیستید، چگونه می توانید از خود در برابر آبله مرغان در دوران بارداری محافظت کنید؟

اگر قصد بارداری دارید و آزمایش خون نشان می دهد که ایمنی ندارید، واکسن بزنید. شما واکسن را در دو دوز دریافت می کنید. بهتر است 3 ماه بعد از دوز دوم برای اقدام به بارداری صبر کنید.

اگر در حال حاضر باردار هستید، واکسن را تا پس از زایمان تزریق نکنید. در این بین از افرادی که آبله مرغان یا زونا دارند دوری کنید.

اگر باردار هستید و با کسی که آبله مرغان دارد در تماس بودید، سریع به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک می تواند شما را با دارویی که دارای آنتی بادی آبله مرغان است درمان کند. آنتی بادی ها به بدن در مبارزه با عفونت ها کمک می کنند. مهم است که ظرف 10 روز پس از تماس با آبله مرغان، درمان را انجام دهید تا از عفونت جلوگیری کنید یا آن را خفیف تر کند. در صورت تماس با فردی که زونا دارد به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا به درمان نیاز دارید تا از آلوده شدن شما جلوگیری کند یا خیر.

آبله مرغان در بارداری چگونه درمان می شود؟

اگر به آبله مرغان در بارداری مبتلا شوید، ممکن است پزشک تان یک داروی ضد ویروسی مانند آسیکلوویر یا والاسیکلوویر به شما بدهد. ضد ویروس دارویی برای درمان عفونت های ناشی از ویروس ها است. استفاده از این داروها در دوران بارداری بی خطر است. آن ها زمانی که ظرف 24 ساعت پس از ظاهر شدن بثورات آبله مرغان تجویز شوند، بهترین نتیجه را دارند.

اگر آبله مرغان دارید و علائم و نشانه‌های ذات‌الریه دارید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که در بیمارستان بمانید و با آسیکلوویر از طریق IV (از طریق سوزن به داخل ورید) تحت درمان قرار بگیرید.

اگر مبتلا به آبله مرغان در بارداری شوید، پس از تولد نوزاد شما چگونه درمان می شود؟

اگر مبتلا به آبله مرغان در بارداری هستید، پزشک ممکن است بلافاصله پس از تولد، نوزاد شما را با داروهایی که دارای آنتی بادی های آبله مرغان هستند درمان کند. این دارو می تواند به پیشگیری از آبله مرغان در نوزاد شما کمک کند یا آن را کم خطر کند. اگر کودک شما در 2 هفته پس از تولد به آبله مرغان مبتلا شود، ممکن است کودک شما با داروهای ضد ویروسی نیز درمان شود.

آبله مرغان در بارداری

آیا می توان از فردی که واکسن زده است آبله مرغان گرفت؟

بله، اما نادر است. اگر فردی که واکسینه شده به آبله مرغان مبتلا شود، باز هم می تواند آن را به دیگران سرایت دهد. اما این واکسن بیش از 90 درصد در پیشگیری از آبله مرغان موثر است. پزشکان توصیه می کنند که کودکان اولین دوز واکسن آبله مرغان را در 12 تا 15 ماهگی و دوز دوم را در سنین 4 تا 6 سالگی دریافت کنند.

0 0 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 کامنت
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات