هیدروپس جنینی

هیدروپس جنینی که با عنوان هیدروپس فتالیس (خیز جنینی) نیز شناخته می شود، یک بیماری نادر و نشانگر عوارض جنینی است. هیدروپس یک وضعیت بسیار جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی است که شامل تورم شدید (در جنین یا نوزاد) و تجمع غیرطبیعی مایعات حداقل در دو اندام جنینی است. در برخی موارد به محض شناسایی علت زمینه‌ای هیدروپس، می‌توان آن را درمان کرد. در مواردی که این عارضه قابل درمان نباشد، تیم پزشکی تمام تلاش خود را برای تسکین علائم انجام می دهد.

انواع هیدروپس جنینی

هیدروپس جنینی دو نوع ایمنی و غیر ایمنی دارد.

– ایمنی: نوع ایمنی این بیماری زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن مادر باعث از بین رفتن گلبول های قرمز در جنین شود. این عارضه غیرمعمول است، زیرا درمان ایمونوگلوبولین Rh در مادران بارداری که Rh منفی هستند، استفاده می شود.

– غیر ایمنی: هیدروپس جنینی در بیشتر موارد از این نوع است و زمانی اتفاق می افتد که سایر بیماری‌ ها یا عوارض مانع از کنترل و مدیریت مایعات در بدن جنین شوند. برخی از این مشکلات زمینه ای شامل کم خونی شدید، عفونت های بدو تولد، نقص عملکرد قلب یا ریه ها، ناهنجاری های کروموزومی و بیماری های کبدی است.

علائم هیدروپس جنینی

علائم هیدروپس در معاینه سونوگرافی مشاهده می شود و شامل تجمع غیرطبیعی مایعات در فضاهای مختلف اندام جنین است. این اندام ها عبارت است از:

– اطراف قلب یا ریه ها

– ادم (ورم) عمومی

– حفره شکم

سایر علائم هیدروپس می تواند شامل مایع آمنیوتیک اضافی و ضخیم شدن جفت باشد.

لزوما تک علامت به خودی خود نشان دهنده هیدروپس جنینی نیست، ولی این وضعیت نیاز به بررسی بیشتر دارد.

هیدروپس جنینی

تشخیص هیدروپس جنینی

تشخیص هیدروپس قبل از تولد با سونوگرافی انجام می شود و نیاز به تجمع غیرطبیعی مایعات در حداقل دو ناحیه بدن جنین دارد. این بیماری در بیش از 90 درصد موارد قبل از تولد تشخیص داده می شود. برای تعیین نوع هیدروپس، خون مادر مورد آزمایش قرار می گیرد. همچنین نمونه‌گیری از خون جنین یا آمنیوسنتز نیز ممکن است انجام شود.

پس از تشخیص هیدروپس جنینی، برای درمان موثر و تعیین علت اصلی بیماری، آزمایش های دیگری نیز انجام می شود. این آزمایشات شامل اکوکاردیوگرام جنینی، آزمایش عفونت یا مشکلات بدو تولد و آزمایشات ژنتیکی است.

(یک مشاور ژنتیک یا متخصص طب مادر و جنین می تواند بخشی از تیم مراقبت بارداری شما باشد تا اطمینان حاصل شود که شما و فرزندتان از سطح مراقبت لازم برخوردار هستید.)

درمان هیدروپس جنینی

گزینه های درمانی هیدروپس جنینی به علت اصلی بیماری بستگی دارد. اگرچه نرخ مرگ و میر در این بیماری بالا است.

در صورتی که درمانی برای علت بیماری وجود نداشته باشد یا علت بیماری مشخص نشود، اقدامات موقت برای تسکین علائم و مراقبت انجام می شود.

عوارض کم خونی (پایین بودن سلول خونی در بدن) را می‌توان با روش درمانی بالقوه و تزریق خون جنین از طریق PUBS (نمونه‌ گیری خون خون بند ناف از طرق پوست) درمان کرد. این روش شامل نمونه گیری خون با هدایت آمنیوسنتز از طریق بند ناف و انتقال فرآورده های خونی جدید از همین طریق است. درمان هیدروپس غیر ایمنی، بر اساس علت بیماری انجام می شود.

میزان مرگ و میر هیدروپس جنینی غیر ایمنی بین 60 تا 90 درصد است که به علت اصلی بیماری بستگی دارد. هر چه هیدروپس در بارداری زودتر رخ دهد، وضعیت جدی تر است. به محض تشخیص علت در صورت امکان، خطرات و مزایای درمان با مادر در میان گذاشته می شود.

هیدروپس پس از تولد

در برخی موارد، زایمان سزارین توصیه می شود. نوزاد ممکن است به محض تولد، به خدمات مختلفی مانند احیای تهاجمی، قرار دادن لوله تنفسی، لوله های قفسه سینه و تزریق داخل وریدی (به دلایل مختلف) نیاز داشته باشد.

درمان این وضعیت اغلب جدی و بسیار تهاجمی است و نوزادان مبتلا به هیدروپس ممکن است از بدو تولد بسیار بیمار باشند. با پزشک خود در مورد سطح مراقبت مورد نیاز نوزاد و نحوه ارائه مراقبت های اولیه و خدمات NICU صحبت کنید.

عوارض هیدروپس جنینی

اگر هیدروپس جنینی به موقع درمان نشود، می تواند بسیار سریع پیشرفت کند و جان نوزاد را به خطر بیندازد. این بیماری بسیار جدی است و پس از تشخیص برای جلوگیری از مرگ جنین، باید روند درمان سریع انجام شود. برخی از عوارض هیدروپس در جنین و نوزادان عبارت است از:

– اثر مایعات اطراف قلب و ریه ها بر تنفس و عملکرد قلب

– افزایش خطر زایمان زودرس به علت مایع آمنیوتیک اضافی

– مشکلات تنفسی یا دیسترس تنفسی

– کاهش شدید قند خون که نوزادان را در معرض خطر تشنج و آسیب احتمالی مغز قرار می دهد

– رشد ناکافی ریه ها به دلیل کمبود فضای اندام های متورم یا مایعات اضافی در قفسه سینه

عوارض هیدروپس بسته به علت اصلی بیماری و محل تجمع مایعات، ممکن است متفاوت باشد. با تیم پزشکی خود در مورد خطرات احتمالی این وضعیت ویژه صحبت کنید. پزشک تمام تلاش خود را برای کاهش عوارض انجام می دهد و به شما در مدیریت هرگونه عوارض کمک می کند.

خلاصه مطلب

عوارض بارداری با وجود هیدروپس جنینی استرس زا و ترسناک است. با این حال بسیاری از دلایل اصلی این بیماری قابل درمان هستند. با تیم پزشکی خود در مورد علل هیدروپس، گزینه های درمانی و خطرات و مزایای آن صحبت کنید. پزشک می‌تواند شرایط ویژه مادر و سلامت جنین را در نظر بگیرد و در اتخاذ بهترین تصمیم به شما کمک کند.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای سئو پارسی

0 0 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات

سلام من دوبار بارداری دچار هیپروس شدن چه کنم الان