معنی ندیدن ساک حاملگی در سونوگرافی چیست؟

دیده نشدن ساک حاملگی در سونوگرافی

وقتی می شنوید ساک حاملگی در سونوگرافی شما دیده نمی شود، حتما نگران می شوید. این مساله می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در اوایل بارداری مانع از دیدن ساک حاملگی می شود. در این مطلب به شما این مساله را توضیح می دهیم.

ساک حاملگی یکی از اولین علائم بارداری است که در سونوگرافی ترانس واژینال مشاهده می شود، سونوگرافی شکمی در اوایل بارداری بسیار کمتر احتمال نشان دادن ساک را دارد. به طور معمول ساک حاملگی در هفته 5 بارداری دیده می شود اما گاهی اوقات از هفته سوم بارداری نیز قابل رویت است. این ساک در اوایل بارداری حدود 2 تا 3 میلی متر است و به عنوان یک حلقه ی سفید در اطراف یک مرکز شفاف در رحم دیده می شود.

اگر شما آزمایش خون بارداری انجام داده باشید، ساک حاملگی از زمانی که سطح هورمون hCG به 1500 تا 2000 در خون برسد، قابل مشاهده است.

وجود یک ساک حاملگی در مورد سلامتی بارداری شما اطلاعات زیادی را به سونوگرافیست و پزشک منتقل می کند و می تواند به تشخیص بارداری خارج از رحم یا وجود جنین در ساک نیز اشاره کند.

دیده نشدن ساک حاملگی در سونوگرافی

دیده نشدن ساک حاملگی در سونوگرافی

ساک حاملگی در اصل یک کیسه ای است که رویان (مرحله ی پیش از جنینی) را در بر می گیرد و حاوی مایع آمنیوتیک است. قدم بعدی در سونوگرافی مشاهده ی کیسه زرده در ساک حاملگی است. کیسه زرده به عنوان تغذیه کننده ی رویان در حال رشد عمل می کند و معمولا در سنین 5 تا 6 هفته حاملگی با سونوگرافی ترانس واژینال قابل مشاهده است.

اگر در حدود هفته پنجم بارداری ساک حاملگی رویت نشود، ممکن است به دلایل مختلفی باشد.

دلایل دیده نشدن ساک حاملگی

شایع ترین این موارد شامل:

دیده شدن ساک خیلی زود است، این بیشتر در مواردی اتفاق می افتد که سن بارداری به درستی تشخیص داده نشده و احتمال خطا در محاسبه ی آخرین دوره پریود وجود دارد.

بارداری خارج از رحمی است.

سقط جنین رخ داده است.

حال هر کدام از این موارد را به شما توضیح می دهیم:

دیده نشدن ساک حاملگی به دلیل اشتباه در محاسبه ی سن بارداری

همانطور که گفتیم ساک حاملگی معمولا بین هفته ی 3 تا 5 با سونوگرافی ترانس واژینال قابل مشاهده است یا زمانی که میزان هورمون hCG بین 1500 تا 2000 باشد. قبل از این، حتی در صورت وجود بارداری، ساک حاملگی دیده نمی شود.

اگر بارداری پس از هفته ی 5 تشخیص داده شود یا سطح هورمون hCG بالای 2000 باشد، مشاهده ی ساک حاملگی کار ساده است و در بیشتر موارد دیده می شود؛ مگر اینکه مشکل دیگری وجود داشته باشد. اما وقتی که سطح هورمون به میزان حداقل 1500 نرسیده باشد و سن بارداری نیز درست محاسبه نشده باشد، ممکن است که ساک حاملگی در سونوگرافی دیده نشود؛ در این صورت، پزشک به شما می گوید که یک یا دو هفته ی بعد برای سونوگرافی مجدد به مرکز بروید.

این مساله در واقع شایع ترین دلیل، دیده نشده ساک حاملگی در زنان باردار به خصوص در مواردی است که هیچ گونه خونریزی رخ نداده است.

دیده نشدن ساک حاملگی به دلیل بارداری خارج از رحم

اگر ساک حاملگی در رحم دیده نشود، ممکن است که بارداری خارج از رحمی اتفاق افتاده باشد. این مساله می تواند خطرناک باشد اما در وهله ی اول به آن فکر نکنید، چون شاید دیده نشدن ساک برای شما به دلیل همان اشتباه در تاریخ باشد. حتی اگر حاملگی خارج از رحمی رخ داده باشد، شما با زود فهمیدن این مساله می توانید آن را به خوبی مدیریت کنید. در بارداری خارج از رحمی ممکن است شما هیچ گونه علائم خاصی نداشته باشید.

دیده نشدن ساک حاملگی در سونوگرافی

دیده نشدن ساک حاملگی در سونوگرافی

پزشک ممکن است با تشخیص این مساله و برای درمان آن، آزمایش خون بتای شما را برای بررسی میزان سطح hCG چک کند. در صورت بالا بودن میزان هورمون و نبودن ساک حاملگی، احتمال بارداری خارج از رحمی بیشتر می شود و پزشک شما را برای روش های درمانی یاری می کند. به خاطر داشته باشید که تشخیص زودهنگام این نوع بارداری همیشه با جراحی درمان نمی شود و روش های دیگری نیز وجود دارد.

دیده نشدن ساک به دلیل سقط جنین

اگر شما علائمی مانند خونریزی های زودهنگام را مشاهده کردید یا علائم سقط جنین را داشتید، ممکن است که در سونوگرافی شما، ساک حاملگی دیده نشود و به اصطلاح بارداری شیمیایی رخ داده باشد یا اینکه بافت پیش از سونوگرافی از رحم خارج شده است. اگر سطح هورمون hCG پایین و در حال کاهش باشد و ساک حاملگی نیز مشاهده نشود، تقریبا می توان مطمئن بود که سقط جنین رخ داده است. همانند بارداری خارج از رحمی، برای سقط جنین نیز گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد.

در آخر

پس از انجام این سونوگرافی، به دقت به حرف های پزشک خود توجه کنید و در صورتی که باید پس از آن مجدد برای سونوگرافی به مرکز بروید؛ تاریخ مورد نظر پزشک را سوال کنید و به خاطر بسپارید.

مترجم: نفیسه اسلامبولچی

3.1 16 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
3 کامنت
قدیمی ترین
جدیدترین
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات

سلام من یه هفته پری نشدم تست ازمایش و سونو انجام دادم منفیه ولی بعد گذشت دو هفته از وقت پری هنوز نشدم دیشب دوتا امپول پروژسترون زدم هنو پی نشدم ایا احتمال بارداری هس

من بارداری ناخواسته بود ۶هفته رفتم سنو خیلی آب خوردم مثانم پور سنو که دادم ساک بارداری رویت شد گفت برو دوهفته دیگه بیا نوروز بعد از سنو افتادم رو لکه بینی و ترشحات قرمز کم بود زیاد نبود ۴روز داشتم بعد دوهفته بعد که رفتم سنو یعنی ۸هفته آب کم خوردم مثانم پور نبود ولی ساک بارداری دیده نشده علتش چیه

سلام چیشدبارداربودین منم الان شرایط شمارودارم