سونوگرافی بیوفیزیکال

سونوگرافی بیوفیزیکال آزمایشی است که بعد از هفته بیست و هشتم بارداری انجام می شود. این تست تشخیصی غیر تهاجمی به ارزیابی سلامت جنین کمک می کند. حرکت بدن، تون عضلانی، تعداد تنفس، ضربان قلب و سطح مایع آمنیوتیک را اندازه گیری می کند.

مشخصات بیوفیزیکی چیست؟

پروفایل بیوفیزیکی (BPS یا BPP) آزمایشی است که معمولاً پس از هفته 32 بارداری برای ارزیابی سلامت جنین انجام می شود. اغلب زمانی انجام می شود که بارداری شما به دلیل شرایط سلامتی در معرض خطر بالایی باشد یا نتایج آزمایش نامنظم داشته باشید. این سونو کمک می کند تا به سوالاتی که پزشک یا مراقب بارداری در مورد سلامت جنین شما دارد پاسخ داده شود.

پزشک در یک سونوگرافی بیوفیزیکال به چهار موضوع مختلف نگاه می کند. سونوی بیوفیزیکی غیر تهاجمی و کم خطر است.

از یک سیستم امتیازدهی برای ارزیابی جنین در این زمینه ها استفاده می کند:

حرکت بدن: جنین اندام یا بدن خود را حرکت می دهد.

توان عضلانی: جنین دست های خود را باز و بسته می کند یا دست ها یا پاهای خود را خم می کند و دراز می کند.

حرکات تنفسی: جنین دارای تنفس مداوم و ریتمیک است.

حجم مایع آمنیوتیک: یک محفظه مایع آمنیوتیک وجود دارد که حداقل 1 سانتی متر عرض و 2 سانتی متر به صورت عمودی دارد.

مواقعی وجود دارد که جنین امتیاز لازم را در موارد بالا کسب نمی کند. در این موارد NST نیاز است. این آزمایش به دنبال شتاب در ضربان قلب جنین است.

پزشک ممکن است یک سونوگرافی بیوفیزیکال اصلاح شده انجام دهد. مشخصات بیوفیزیکی اصلاح‌ شده، یک NST (اندازه‌گیری ضربان قلب) را با ارزیابی اولتراسوند از مقدار مایع آمنیوتیک ترکیب می‌کند.

سونوگرافی بیوفیزیکال

هدف از سونوی پروفایل بیوفیزیکی چیست؟

اگر بارداری شما پرخطر باشد یا بیشتر از هفته 40 باشید، ممکن است پزشک یک پروفایل بیوفیزیکال را تجویز کند. همچنین ممکن است در صورت داشتن هر یک از مشکلات زیر، یک پروفایل بیوفیزیکال برای شما انجام شود:

فشار خون بالا، لوپوس، بیماری کلیوی یا ترومبوسیتوپنی

کاهش حرکات جنین

مرده زایی قبلی یا سایر پیامدهای منفی بارداری

انتظار چند قلو (دوقلو یا سه قلو)

فشار خون بالا (فشار خون بالا) یا پره اکلامپسی مرتبط با بارداری

محدودیت رشد داخل رحمی احتمالی (جنین کوچکتر از حد متوسط است)

دیابت قبل از بارداری یا دیابت مرتبط با بارداری (دیابت بارداری)

مایع آمنیوتیک خیلی زیاد یا خیلی کم

RH منفی خون مادر

سن ۳۵ سال یا بیشتر

چاقی مادر (شاخص توده بدنی BMI ۳۰ یا بالاتر)

پنج پارامتر یک پروفایل بیوفیزیکی چیست؟

مشخصات بیوفیزیکی دارای پنج بخش است. اولی یک تست بدون استرس (NST) است که ضربان قلب جنین را در پاسخ به حرکت یا انقباضات آن ارزیابی می کند.

چهار قسمت دیگر توسط سونوگرافی ارزیابی می شود. آن ها شامل بررسی موارد:

حرکات تنفسی جنین؛ حرکات بدن جنین؛ توان عضلانی جنین، مانند خم شدن و دراز کردن اندام ها و مقدار مایع آمنیوتیک (مایع آمنیوتیک یک ماده آب مانند است که جنین را در رحم شما احاطه کرده است)

سونوگرافی بیوفیزیکال

مشخصات بیوفیزیکی چگونه انجام می شود؟

سونوگرافیست ممکن است موارد زیر را به عنوان بخشی از نمایه بیوفیزیکی انجام دهد:

معاینه اولتراسوند

در طول سونوگرافی، روی تخت معاینه دراز کشیده اید. ارائه دهنده دستگاهی به نام مبدل (یا پروب) را روی شکم شما حرکت می دهد تا امواج صوتی تولید کند. مبدل امواج صوتی را به تصاویری تبدیل می کند که می توان آن ها را روی صفحه نمایش مشاهده کرد.

تست بدون استرس NST

در حالی که روی تخت دراز کشیده اید، یک مانیتور الکترونیکی، ضربان قلب جنین را اندازه گیری می کند. مسئول مربوطه یک کمربند با یک سنسور الکترونیکی در اطراف شکم شما قرار می دهد. سپس سنسور ضربان قلب جنین را اندازه گیری و ثبت می کند. این آزمایش معمولاً حدود 20 دقیقه طول می کشد، اما بسته به فعالیت جنین می تواند تا 40 دقیقه ادامه یابد. باید دو یا چند شتاب در ضربان قلب آن ها وجود داشته باشد. اگر تعداد آن ها کمتر از دو باشد، ممکن است نشان دهنده خواب بودن جنین باشد. در این صورت، پرستار، ممکن است از یک زنگ یا صدای بلند برای تحریک حرکت استفاده کند. در برخی موارد، پرستار یا پزشک انجام دهنده ی ان اس تی، یک مانیتور دوم با یک سنسور در اطراف شکم شما قرار می دهد. این مانیتور انقباضات رحمی شما را اندازه گیری و ثبت می کند.

یک نمایه بیوفیزیکی چقدر طول می کشد؟

شما می توانید انتظار داشته باشید که یک پروفایل بیوفیزیکی بیش از 30 تا 40 دقیقه طول نکشد.

خطرات یک پروفایل بیوفیزیکی چیست؟

پروفایل های بیوفیزیکال تست های غیر تهاجمی و کاملا بدون درد هستند. هیچ خطری برای شما و جنین وجود ندارد. قبل از انجام آزمایش هر گونه نگرانی را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

در این سونوگرافی به هر یک از موارد چهارگانه که گفته شد دو امتیاز تعلق می گیرد.

امتیاز هشت با حجم مایع آمنیوتیک خوب به عنوان “اطمینان بخش” در نظر گرفته می شود که به معنای طبیعی است.

نمره 6 نشان می دهد که ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد و آزمایشات اضافی مورد نیاز است. این می تواند به معنای تکرار آزمایش در 12 تا 24 ساعت یا در نظر گرفتن زایمان زودرس باشد.

اگر امتیاز چهار یا کمتر را کسب کنید، ممکن است پزشک شما نیاز به زایمان فوری نوزاد داشته باشد. در برخی موارد، آزمایشات بیشتری مورد نیاز است و می‌توان زایمان را تا زمانی که کاملا ضروری شود، به تعویق انداخت.

اگر سطح مایع آمنیوتیک شما خیلی پایین باشد، حتی اگر سایر نمرات شما طبیعی باشند، نظارت دقیق‌تری لازم است.

مزایا و معایب پروفایل بیوفیزیکی چیست؟

مزایای پروفایل بیوفیزیکی عبارتند از:

خطر کمی برای شما یا جنین وجود دارد.

معایب عبارتند از:

زمانی که قبل از هفته 32 بارداری انجام شود چندان قابل اعتماد نیست.

نتایج ممکن است تحت تأثیر کورتیکواستروئیدها باشد. تنفس جنین ممکن است به طور کاذب افزایش یابد و حرکت آن ممکن است تا چند روز پس از درمان با کورتیکواستروئیدها کاهش یابد.

آزمایش ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد.

طبیعی است که در مورد آزمایشات در دوران بارداری احساس اضطراب داشته باشید. سونوگرافی بیوفیزیکال یک آزمایش بی خطر است که هیچ خطری برای شما یا جنین ندارد. این به تیم مراقبت بارداری شما اجازه می دهد تا سلامت جنین را ارزیابی کرده و تعیین کند که آیا زایمان ضروری است یا خیر. در بیشتر موارد، همه چیز خوب است و آزمایش برای احتیاط انجام می شود. هر گونه نگرانی در مورد آزمایش را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید. آن ها می توانند به شما اطمینان دهند که جنین خوب خواهد بود.

0 0 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 کامنت
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات