خونریزی ساب کوریونیک در دوران بارداری

خونریزی ساب کوریونیک (subchorionic bleed) یا خونریزی زیرجفت چیست؟

اسمش بنظر ترسناک می آید، اما معمولا خطر جدی و خاصی ایجاد نمی کند. خونریزی ساب کوریونیک (یا هماتوم hematoma ، خونریزی زیر جفت) زمانی روی می دهد که خون به بیرون نشت کند و بین دیواره ی رحم و کوروین (chorion)، یعنی بیرونی ترین غشای در برگیرنده ی جنین، جمع می شود. همچنین کوریون بخشی از جفت را تشکیل می دهد و خونریزی ساب کوریونیک معمولا در نزدیکی جفت روی می دهد. این حالت حدودا در 2 درصد از بارداری ها اتفاق می افتد.

خونریزی ساب کوریونیک

خونریزی ساب کوریونیک

علائم و نشانه های خونریزی ساب کوریونیک چیست؟

این وضعیت نشانه ی خاصی ندارد برای همین ممکن است پزشک طی انجام سونوگرافی های معمول آن را تشخیص داده و شما را در جریان قرار دهد. در مواردی دیگر ممکن است لکه بینی یا خونریزی واژینال داشته باشید. لکه بینی واژینال در دوران بارداری امری بسیار شایع است و در اغلب موارد مهم نیستند و نیازی به نگرانی نیست، اما بهتر است که پزشک خود را از آن مطلع سازید. سونوگرافی می تواند مشخص کند که دلیل این لکه بینی ها، خونریزی ساب کوریونیک است یا خیر.

آیا خونریزی ساب کوریونیک جدی و خطرناک است؟

معمولا نه. این خونریزی ها که اغلب در اوایل دوران بارداری شایع هستند، معمولا کم و خفیف اند و به مرور زمان خود به خود برطرف می شوند. از سویی، لخته ی خون بزرگ- هماتوم بزرگی که اندازه اش بیش از نصف حجم کیسه ی آمنیوتیکی باشد که اطراف بچه را فراگرفته است- می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد؛ بنابراین پزشک مدام تحت کنترل و نظارت دارد. همچنین پزشک در مورد هماتوم هایی که در اواخر سه ماهه ی اول بارداری یا بعد از آن بروز می کنند نیز باید هوشیار باشد، زیرا این لخته های خون می توانند منجر به سقط جنین، سقط جفت، زایمان زودرس یا تولد جنین مرده شوند.

خونریزی ساب کوریونیک

چه عواملی در بروز هماتوم ساب کوریونیک نقش دارند؟

متخصصین هنوز به طور قطعی از دلیل بروز خونریزی ساب کوریونیک اطلاع ندارند. این خونریزی ها در میان زنانی که لقاح مصنوعی انجام داده یا سابقه ی سقط جنین را داشته اند، بیشتر است.

خونریزی ساب کوریونیک چگونه درمان می شود؟

در اغلب موارد پزشک از شما می خواهد تا از انجام فعالیت های شدید فیزیکی، ورزش و رابطه ی جنسی خودداری کنید.اگر لخته ی خون (هماتوم) بزرگ و میزان خونریزی زیاد باشد، ممکن است به شما توصیه شود که این روند استراحت را مدت طولانی تری ادامه بدهید.

مترجم: ملوک دانشمند

2.9 8 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
16 کامنت
قدیمی ترین
جدیدترین
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات

سلام وقتتون بخیر
سونوی هفته هشت بارداریم ، یه هماتوم دو سی سی نشون داد، ده عدد شیاف پروژسترون(شبی یک عدد) استفاده کردم. هفته دوازدهم سونو دادم و باوجود مصرف دارو و رعایت هام ، هماتوم به ۴۲ سی سی رسیده بود. البته خوشبختانه ازمایشات غربالگری نرمال بودن.
دکتر متخصصم نگران شد و به دکتر فوق‌تخصص مادر و جنین معرفیم کرد. ایشون تا هفته چهارده سه بار ازم سونو گرفتن و در طول این مدت اندازه هماتوم همونه و تغییری نکرده و رشد جنین هم نرماله. ایشون گفتن که لازم نیست اقدام خاصی انجام بشه فقط مراقبت کن و نتیجه غربالگری دوم رو برام بیار (یعنی ماه آینده).
من شهرستان هستم، آیا لازمه طی این یک ماه برای بررسی بیشتر بیام تهران؟ هیچ درمان یا اقدامی برای از بین بردن هماتوم وجود نداره واقعا؟

سلام من هفته ششمم.یه هماتوم 0.5سی سی تو سونوم هست.الان خونریزی دارم مایل به سیاه و قهوه ای.نشانه های سقط هست؟

سلام من هفته ۹ بارداری هستم تو سونو گفت یک ساب کوریونیک هموراژیک به سایز ۱۰*۵ دیده شده دکتر گفت ۱۰ شب شیاف پروژسترون بزارم خطرناکه ایا؟

سلام در هفته ۶بارداری هستم رفتم سونو دکتر گفت Subchorionic hematoma هست گفت استراحت کن و برو دکتر ینی خیلی خطرناک یا نه مشکلی نیست خیلی نگرانم به ابعادmm 14*11 ب داخل ساک پروترود شده است رویت شد

سلام خسته نباشید خانمی هستم ۲۳ ساله بارداری دومم هست ویک فرزند دختر دارم اکنون باردارم و برای غربالگری اول رفتم گفتند همه چیز جنین نرمال است ولی هماتومی ب ابعاد ۷×۱۴ دیده شده جفت هم قدامی است والان لکه بینی خفیف دارم آیا خطر ناک است ؟چه باید کرد؟باتشکر

سلام .خسته نباشین. من ۶ هفته هستم و دکتر سونو گفت هماتوم سانوریک هست دو سوم ساک رو در برگرفته شیافت و امپول دادن خوب میشم؟

سلام من ۵ هفته باردارم امشب سونو دادم گفتن هماتوم ب ابعاد5*8 داری وشیاف پروژسترون دادن مصرف کنم و وهفته دیگه سونو مجدد آیا خطرناک هستش؟؟؟

سلام ۵ هفته باردارم هماتوم ۵*۸دارم و لکه بینی دارم وشفاف استفاده میکنم و از امروز دردزیرشکم‌ وکمر دارم چکارکنم‌ممنون

سلام من سونو دادم هماتوم۲۰*۵دارم آیا خطرناکه؟ دوماه ویک هفته است باردارم

سلام من هماتون۲۰*mm۵دارم آیا خطرناکه؟ دوماه ویک هفته باردارم

سلام خانمم یه هماتوم به اندازه ۴۴×۲۰دارد آیا این خطر ناک است حاملگی از طریق آی وی اف فعلا هفته ۱۶ است ممنون

هوماتوم ساب کوریونیک 0.1سی سی بعد رحمم دو شاخ هم هست ایا خطری دارد