اندومتریوز چیست؟

آندومتریوز هنگامی اتفاق می افتد که آندومتر ، بافتی که معمولاً داخل رحم یک زن است ، در خارج از آن رشد می کند.

این بافت مانند بافت منظم رحم در طول دوره شما عمل می کند: در پایان چرخه از هم می شکند و خونریزی می کند. اما این خون جای دیگری ندارد. مناطق اطراف ممکن است ملتهب یا متورم شوند. ممکن است شما دچار زخم و ضایعات شوید.

آندومتریوز بیشتر در تخمدان های شما مشاهده می شود.

انواع اندومتریوز

سه نوع اصلی آندومتریوز بر اساس موقعیت جایگیری آنها وجود دارد:

ضایعه صفاقی سطحی

این رایج ترین نوع است. شما ضایعاتی در قسمت صفاقی دارید ، غشایی نازک که در حفره لگن شما وجود دارد.

آندومتریوما (ضایعه تخمدان)

این کیست های عمیق و پر از مایع که به آن کیست شکلاتی نیز گفته می شود، در تخمدان ها ایجاد می شود. آنها به خوبی به درمان پاسخ نمی دهند و می توانند به بافت سالم آسیب برسانند.

عمیقاً به آندومتریوز نفوذ می کند

این نوع در زیر صفاق شما رشد می کند و می تواند اعضای بدن در نزدیکی رحم شما مانند روده یا مثانه شما را درگیر کند. در حدود 1٪ تا 5٪ از زنان مبتلا به اندومتریوز مبتلا به آن هستند.

آندومتریوز چیست

آندومتریوز چیست

علائم آندرومتریوز

علائم اندومتریوز می توانند شامل موارد زیر باشند:

کمردرد در دوره پریود

گرفتگی شدید قاعدگی

لکه بینی در زمان پریود

خونریزی غیرمعمول یا سنگین در طی دوره ها

خون در مدفوع یا ادرار شما

اسهال یا یبوست

سکس دردناک

خستگی که از بین نمی رود

مشکل در بارداری

علل اندومتریوز

پزشکان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث آندومتریوز می شود. برخی از متخصصان فکر می کنند خون قاعدگی حاوی سلولهای آندومتر ممکن است از لوله های فالوپ شما و داخل حفره لگن شما ، جایی که سلول ها به اندام های شما می چسبند برگردد. به این عادت ماهانه رتروگراد گفته می شود.

ژنهای شما نیز می توانند نقش داشته باشند. اگر مادر یا خواهر شما مبتلا به آندومتریوز است، احتمالاً آن را دریافت خواهید کرد. تحقیقات نشان می دهد که از یک نسلی به نسل دیگر گرایش پیدا می کند.

برخی از زنان مبتلا به آندومتریوز نیز دارای اختلالات سیستم ایمنی هستند. اما پزشکان مطمئن نیستند که آیا در این مورد رابطه ای وجود دارد یا خیر.

عوارض اندومتریوز

درد شدید آندومتریوز می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. برخی از خانمها با اضطراب یا افسردگی مبارزه می کنند. درمان های پزشکی و مراقبت از سلامت روان می توانند کمک کنند.

حدود 40٪ از زنانی که در بارداری دچار مشکل هستند آندومتریوز دارند. محققان گمان می کنند که التهاب به اسپرم یا تخمک آسیب می رساند یا حرکت آنها را دشوار می کند. یا بافت اسکار ممکن است لوله‌های فالوپ شما را مسدود کند. جراحی ممکن است باروری شما را تقویت کند.

آندومتریوز ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان یا سرطان دیگری به نام آدنوکارسینوم مرتبط با اندومتریوز را افزایش دهد.

0 0 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 کامنت
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات