هفته چهارم بارداری

شما اکنون در ماه اول و در سه ماهه اول بارداری قرار دارید.

جنین شما در این هفته به اندازه ی یک بذر گل شقایق است.

تا پایان بارداری، 36 هفته باقی مانده است.

رشد جنین در هفته چهارم

رویان کوچک

جنین کوچک شما که در حال حاضر رویان نامیده می شود، از دو لایه به نام های هیپوبلاست و اپی بلاست تشکیل شده است که در طول شش هفته ی بعدی، تمام اعضای بدن جنین از این لایه ها رشد خواهند کرد. رویان در این زمان در برابر تمام مواردی که در تکامل او دخیل هستند، آسیب پذیرتر است.

جفت اولیه

سلول های بیرونی رویان در حال وصل شدن به پوسته ی داخلی رحم هستند تا راهی را برای جریان یافتن خون مادر به سمت خود ایجاد کنند. به این ترتیب شما قادر خواهید بود تا اکسیژن و مواد مغذی را به جنین در حال رشد خود برسانید.

هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری

کیسه آمنیوتیک و کیسه زرده

کیسه ی آمنیوتیک حاوی مایع آمنیوتیک است که جنین را در بر می گیرد و محیط ایمن و راحتی را برای رشد او فراهم می کند. کیسه ی زرده، اولین سلول های خون قرمز و رگ های خون جنین را تولید می کند.

نشانه های بارداری در هفته چهارم

نداشتن نشانه ای خاص

در صورتی که هنوز نشانه های بارداری را ندارید، نباید نگران شوید، چرا که بیشتر زنان در این هفته از بارداری مانند شما هستند و نشانه ی خاصی را حس نمی کنند. در واقع بیشتر نشانه های اولیه بارداری از هفته ی ششم شروع می شوند.

حساس شدن و تورم سینه ها

حساس شدن سینه ها می تواند یکی از نشانه های اولیه بارداری باشد. این حالت به طور معمول حدود هفته های 4 تا 6 شروع می شود و در طول سه ماهه اول بارداری ادامه می یابد.

خستگی

در بیشتر خانم ها، احساس خستگی یکی از نشانه های اولیه بارداری است، اما در برخی از آن ها هم هرگز چنین احساسی به وجود نمی آید.

حالت تهوع یا استفراغ

حالت تهوع صبحگاهی می تواند در هر ساعت از روز هم به وجود بیاید. این حالت به طور معمول در حدود هفته ششم بارداری شروع می شود ولی این امکان هم وجود دارد که از همین هفته شروع بشود. برخی از زنان دچار شکم درد هم می شوند.

بالا بودن دمای بدن

در صورتی که دمای بدن خود را هر روز اندازه گرفته باشد و برای 18 روز متوالی بالا باشد، به احتمال زیاد باردار هستید.

کارهایی که در هفته چهارم بارداری باید انجام دهید:

انجام آزمایش بارداری

در صورتی که هنوز از بارداری خود مطمئن نیستید، می توانید در همین هفته آزمایش بارداری را انجام دهید، البته برای دقیق تر شدن نتیجه، بهتر است این آزمایش را چند روز پس از به تاخیر افتادن عادت ماهیانه، انجام دهید.

هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری

مراجعه به پزشک یا ماما

در صورتی که نتیجه آزمایش بارداری شما مثبت باشد، با پزشک یا ماما تماس گرفته و برای اولین ویزیت دوران بارداری وقت بگیرید. شما می توانید تاریخ زایمان خود را هم مشخص کنید، اما به یاد داشته باشید که این تاریخ فقط یک تخمین است و دردهای زایمان شما ممکن است دو هفته قبل یا بعد از این تاریخ شروع بشوند.

اگر مدتی است که اقدام می کنید ولی نتیجه نمی گیرید، بهتر است تحت درمان قرار بگیرید.

اگر بیشتر از یک سال (یا شش ماه، در صورتی که بالای 35 سال سن دارید) اقدام کرده اید ولی موفق به بارداری نشده اید، بهتر است در این مورد با پزشک یا مراقب سلامت خود صحبت کنید تا مشکلات احتمالی باروری را در شما و همسرتان بررسی کنند.

3.7 10 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 کامنت
قدیمی ترین
جدیدترین
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات

سلام من 9خرداد آخرین پریودیم بوو.
امروز آزمایش دادم بتا500هزاره تو روز 41آیا این خیلی بالا نیست؟

جنین من در هفته ۵ بارداری قرار دارد اما ۱،۲ ملی است پزشک من یک هفته وقت داده است چی باید کرد