آتونی رحم – دلایل، علائم و درمان – بخش دوم

آتونی رحم – دلایل، علائم و درمان – بخش اول

تشخیص آتونی رحم

آتونی رحم هنگامی تشخیص داده می شود که رحم شل شود و خونریزی شدید بعد از زایمان وجود داشته باشد. پزشک شما ممکن است با شمارش تعداد پدهای اشباع یا وزن کردن اسفنج های جذب خون ، میزان خون از دست رفته را تخمین بزند. معاینه فیزیکی توسط پزشک به شما به بررسی دلایل خونریزی مانند پارگی دهانه رحم (سرویکس) یا تکه های جفت در رحم کمک خواهد کرد. پزشک همچنین موارد زیر را بررسی خواهد کرد.

• میزان نبض

• فشار خون

• تعداد گلبول های قرمز

• عوامل لخته شدن خون

عوارض آتونی رحم

جدا از انقباض ناکافی رحم ، سایر عوارض آتونی رحم شامل موارد زیر است:

• سرگیجه ، احساس گیجی همراه حس حرکت در سر، یا احساس سبکی در سر، به دلیل فشار خون پایین در اصل به عنوان فشار خون ارتوستاتیک نامیده می شود.

• کم خونی

• احساس خستگی و کوفتگی

کم خونی احتمال ابتلای مادر به افسردگی پس از زایمان را افزایش می دهد. اگر خونریزی کنترل نشود، می تواند منجر به وضعیت بسیار خطرناکی برای مادر شود.

آتونی رحم

درمان آتونی رحم

اولین قدم برای درمان، متوقف کردن خونریزی و جایگزینی خون از دست رفته است. متخصصان پزشکی بدون هیچ گونه تاخیری برای مادر سرم، خون و فرآورده های خونی فراهم می کنند.

سایر روش های درمانی شامل موارد زیر است:

• ماساژ رحم، یعنی پزشک یک دست خود را در واژن فشار می دهد و با دست دیگر روی دیواره شکمی رحم فشار وارد می کند.

• تجویز داروهای رحمی از جمله اکسی توسین، متیلر ارگونوین و پروستاگلاندینها

• تزریق خون

در مواردی که وضعیت شدیدتر باشد درمان شامل موارد زیر است:

جراحی برای اتصال عروق خونی

آمبولیزاسیون شریان رحمی؛ شامل تزریق ذرات به صورت کم و لحظه ای به عروق رحم برای جلوگیری خونریزی رحم.

در نهایت هیسترکتومی ، اگر بقیه درمانها با شکست مواجه شوند.

نظریه برای افرادی که دچار آتونی رحم هستند:

در کشورهایی که امکانات بهداشتی و درمانی محدود است، افرادی که دچار آتونی رحم می شوند به دلیل خونریزی بعد از زایمان بیشتر دچار مرگ و میر می شوند. خطر مرگ به دلیل تاخیر در تشخیص، در دسترسی به یک مرکز درمانی و تاخیر در شروع درمان افزایش می یابد. اگر تشخیص و درمان به موقع اتفاق بیفتد، احتمال بروز عارضه کمتر است.

آیا می توان از آتونی رحم جلوگیری کرد؟

خیر، نمی توان از آتونی رحم جلوگیری کرد اما پزشک می تواند در تمام مراحل زایمان، بیماری را مدیریت کند. در صورت وجود خطر، باید اقدامات مناسب پرستاری آتونی رحم انجام شود. مرکز درمانی باید دارای خطوط IV آماده باشد و دارای داروها و تجهیزات مناسب برای مقابله با خونریزی باشد. میزان خونریزی پس از زایمان و علائم حیاتی پس از تولد باید توسط پزشک بررسی شود. اکسی توسین اولین خط درمانی است که برای کمک به منقبض شدن رحم پس از زایمان پیشنهاد می شود.

ماساژ رحم پس از زایمان به منظور کاهش خطر علائم آتونی رحم روش رایجی است. مصرف دوز معین از ویتامین ها و مکمل های دوران بارداری و مکمل های آهن همچنین می تواند در جلوگیری از کم خونی و سایر عوارض آتونی رحم پس از زایمان کمک کند. آتونی رحم علت اصلی خونریزی پس از زایمان است. نظارت مداوم از بیمار، دسترسی به بیمارستان مجهز، در دسترس بودن خون و فرآورده های خونی، داروها و حضور کادر پزشکی در زمان زایمان برای تشخیص آتونی رحم بسیار حیاتی است.

مترجم: فاطمه حاج ابوالقاسم

0 0 رای
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 کامنت
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات